שיתוף
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

מדרגות כאלמנט פיסולי

עבור אדריכל מימי הביניים גרם המדרגות היה פונקציונלי לחלוטין, בשום מקרה גרם מדרגות לא נחשב כאלמנט תיאטרלי בתוך ארמון או טירה. החדרים הגדולים של הטירות היו ממוקמים תמיד בקומת הקרקע, ולכן המדרגות שימשו בדרך כלל רק לשטחים פרטיים.

מתקופת הרנסנס ועד ימינו מעמד גרם המדרגות קיבל תפנית מהותית כבעל חשיבות בתכנון החלל. ניתן לומר כי במקרים מסוימים המדרגות הופכות להיות פסל מרכזי בחלל המתוכנן. גרם המדרגות מהווה סימבול (כמו מדרגות בתי האופרה), משמעות מלכותית כמו בסצנות ירידה תיאטרלית בגרם מדרגות.
גם בקולנוע ניתן לראות שימוש בגרמי מדרגות כסימבול לרומנטיקה או מלכותיות או אלמנט של מתח.

בבניין הנחשב כמקום מבקרים רשמי של ברזיל ניתן לראות  מדרגות שתוכננו מראש כפסל בחלל.  “פאלאצ’יו דו איטמארטי “אשר בברזיליה בירת ברזיל, המשמש כמטה של ​​משרד החוץ בברזיל. הבניין תוכנן (1970) על ידי האדריכל היהודי ברזילאי אוסקר נימאייר, שהיה אז אדריכל העיר ברזיליה. בתוך האולם המרכזי שגודלו כ 220 מ”ר, בקומת קרקע נטולת עמודים, גרם מדרגות לולייני ברוחב 2.3 מטר ועולה בסליל. גרם המדרגות ללא אלמנטים. נראה שהוא עף בחינניות. הגרם נבנה ללא מעקה בטיחות, מכיוון שלא הייתה לו מטרה, מה שהופך אותו לגיאומטריה טהורה, פסל בחלל אך ורק צורה.

תכנון גרם המדרגות מושפע ממספר שיקולים. ראשית מהמשמעות וההשפעה שלו על החלל המעוצב (עיצוב), ומהחומרים המשמשים לבנייתו, וכמובן משיקולים הנדסיים מתמטיים בהתאם לפונקציה אותה הוא אמור לשרת.

בעידן הנוכחי מגוון החומרים שמיועד לבניית גרם מדרגות כמעט אין סופי, החל ממדרגות בטון, שיש, אבן, עץ, זכוכית, וכלה בחומרים קלים כמו פחים, רשתות, חומרים פלסטיים ועוד היד נטויה.

במרחבים ציבוריים גדולים יש מקום רב לדמיון המעצב וניתן לראות בתמונה הבאה גרם מדרגות שהפך לסיפור מטייל בחלל הלובי. פסל רב ממדים.

עודד חלף ותומר גלפנד – תכנון גרם מדרגות במגדל אטריום

גיאומטריית מדרגות יכולה להיות מסובכת ומורכבת, במיוחד כאשר יש סיבובים ומנוחות באמצע העלייה. יכולים להיווצר צמתים לא רק במדרגות אלא גם במעקות.
לכן, בחירת חומרי הגמר צריכה להתחשב בזה ואף על פי כן אנחנו יכולים לראות כי מתכננים רבים מוצאים דרכים יצירתיות לתכנן מדרגות מקוריות.

Loft Diego/Arquitetura Nacional

היום בתים בעלי שתי קומות או יותר הפכו פופולריים, הם כבר אינם נחלתם של עשירי העיר או המדינה בלבד.
זאת בגלל מגוון גורמים כמו גודלי המגרשים שקטנו עם השנים, הרצון של בעלי בתים לשמור על שטח החצר רב ככל האפשר, ונוף אטרקטיבי במקומות גבוהים שמשקיפים לנוף.
לפיכך בית דו קומתי נחשב לפתרון סטנדרטי ומקובל. מסיבות אלה, מדרגות בתוך בית הפכו לפריט חשוב יותר ויותר הדורש התייחסות עיצובית מתאימה מצד הבעלים. כמו שכבר כתבתי, בהיבטים רבים של עיצוב הבית המדרגות מהוות הזדמנות ליצור גישה פונקציונאלית ונוחה, ובו זמנית הן יכולות להיות אלמנט אטרקטיבי ומעניין שתורם להנאת הבעלים בהמצאות בביתם.

עיצוב פסל מדרגות בחלל ביתי
Paola Calzada Architects-Mexicod   טיול אל תוך הבית

כאשר אנחנו רוצים לעלות/לטפס בדרך קצרה בין שני מפלסים אנחנו יכולים לטפס על חבל, להניח סולם, או להציב יתדות טיפוס על הקיר. אין ספק שאלו הדרכים הקצרות ביותר, אך ללא ספק לא הנוחות ביותר.
הגדרה מילונית של מדרגות מתייחסת למשמעות הפונקציונאלית שלהן: סדרת מדרגות ומבנה תומך המחבר בין מפלסים נפרדים- נקרא גרם מדרגות.
לגודל וגובה מדרגה בנו נוסחה שאומרת H+L=61-63 2 הנוסחה מחשבת יחס בין גובה ואורך המדרגה. וכמובן על כל אלו קיימת תקינה המנחה את המתכנן באופן מדויק בכל הנוגע לבטיחות.

מרגע שפתרנו את נושא התקינה לא רק השמים הם הגבול אלא גם המרחב בו הן ממוקמות הינו הגבול ומרגע זה הווירטואוזיות הינה אינסופית.

מדרגות זיגזג עיצוב ייחודי וחסכון במקום
Rizzi Scale design
 2 גרמי מדרגות האחד לבני הבית והשני לכלבים 07BEACH) (Studio

השאירו פרטים לפרטים נוספים והרשמה לאולטימה

כתבות נוספות

מדרגות כאלמנט פיסולי
מאת: בילי גרנות מתכננת ומעצבת פנים, ומנהלת אקדמית של אולטימה סקול בית ספר לעיצוב של מרכז הבנייה
הרומן שלנו עם משרד Zaha Hadid
מאת: אדריכלית כרמל זמיר
האבולוציה בהבנת קנה המידה האנושי בארכיטקטורה, בעיצוב פנים ובחיי היום יום
מאת: בילי גרנות מתכננת ומעצבת פנים- מנהלת אקדמית של המכללה לעיצוב פנים אולטימה סקול
Mo-Tel שיפוץ בית בלונדון
מאת: בילי גרנות מתכננת ומעצבת פנים- מנהלת אקדמית של המכללה לעיצוב פנים אולטימה סקול